Tusványos politikamániásoknak és ínyenceknek
S. G. 2005. július 13. 17:43, utolsó frissítés: 17:38A szabadegyetem 147 verzión átesett programjából válogattunk: előadók, viták, koncertek.
– Már a 147. változatánál tart a Bálványosi Szabadegyetem és Diáktábor programja, és remélhetőleg ez lesz a végleges – mesélte Szabó András, az esemény főszervezője a tábort másodízben beharangozó kolozsvári sajtótájékoztatón szerda délben.
Szilágyi Zsolt, volt RMDSZ-képviselő azt magyarázta: a racionális vita és a nyitottság jegyében az idén is – "egyesek szerint túl nagy, mások szerint túl kicsi" létszámban hívtak RMDSZ-politikusokat a szabadegyetemre, azzal együtt, hogy a rendezvény markánsan a jobboldali-autonomista értékeket jeleníti meg.
Szilágyi információja szerint a mintegy 200 előadó túlnyomó többsége visszajelzett és ott is lesz a tusnádfürdői kempingben július 17-24. között. Ám azt még nem tudni biztosan, hogy a mostani tervnek megfelelően valóban egy előadói asztalnál fog értekezni péntek délelőtt a néppárti értékekről Markó Béla és Tőkés László.
A főszervező szerint árvíz a kemping területét nem fenyegeti, s az előrejelzések szerint jövő héten napfényes időre lehet számítani Tusványoson, ahol a tavalyi zárónapon több, mint 10 ezer résztvevő fordult meg. (A szabadegyetem és diáktábor részletes programját a tusvanyos.ro oldalról lehet letölteni.)
__________________________________
POLITIKAMÁNIÁSOKNAK
1. A polgári alternatíva esélyei
Kövér László (elnök, Fidesz Országos Választmánya), Szász Jenő Moderátor: Papp Előd (volt alpolgármester, Csíkszereda)
2. Pártok, trendek, rendszerek a 2004-es választásokat követően
Pesti Sándor (adjunktus, ELTE ÁJK), Alexandra Ionescu (Buk. Egyetem), Szász Alpár Zoltán (adjunktus, BBTE), Bakk Miklós (adjunktus, BBTE), Simon János (Miskolci Egyetem), Adrian Moraru, Mircea Toma (Academia Catavencu, Media Monitoring Agency). Moderátor: Székely István (Magyar Kisebbség, felelős szerkesztő)
3. Kisebbségi jogok és autonómia az EU-ban
Gál Kinga (EP képviselő, Fidesz), Eckstein-Kovács Péter (szenátor, RMDSZ), Kónya Hamar Sándor (parlamenti képviselő, RMDSZ), Tytti Isoohokana- Asunmaa (volt ET-raportőr, Finnország), Christoph Pan (professzor, az Etnikai Csoportok Dél-Tiroli Intézetének igazgatója), Smaranda Enache (társelnök, Pro Europa Liga), Davide Zaffi (Trentino, Dél-Tirol Autonóm Terület képviselője), Elisabeth Nauclér (az Åland szigeteki adminisztráció vezetője). Moderátor: Daniel Barbu (Politológia Tanszék, Bukaresti Egyetem)
4. A román, magyar és az EU-s külpolitika kölcsönhatásai
Németh Zsolt (elnök, Magyar Országgyűlés Külügyi Bizottság), Gál Kinga (EP képviselő, Fidesz), Adrian Severin (parlamenti képviselő, PSD, Románia), Smaranda Enache (társelnök, Pro Európa Liga), Szilágyi Zsolt (alelnök, EMNT), Anton Niculescu (államtitkár, Külügyminisztérium). Moderátor: Lőrincz Csaba (külpolitikai főtanácsadó)
5. A szólásszabadság lehetőségei és határai
Szalai Annamária (az ORTT tagja), Gajdics Ottó (vezérigazgató-helyettes, Hír TV), Tamás Ervin (Népszabadság), Kovács Csaba (Erdély.ma), Kondor Katalin (elnök, Magyar Rádió), Bódis András (rovatvezető, Heti Válasz), Rãzvan Martin (Media Monitoring Agency), Ioana Lupea (rovatvezető, Evenimentul Zilei)
6. Új demokráciák a volt Szovjetunió peremvidékén
Stier Gábor (külpolitikai rovatvezető, Magyar Nemzet), Deák András (kutató, Teleki Intézet). Moderátor: Lőrincz Csaba (külügyi főtanácsadó, Magyarország)
7. Az igazságügy reformja Romániában
Monica Macovei (igazságügyi miniszter, Románia). Moderátor: Kerekes Gábor (képviselő, RMDSZ)
8. Az autonómia esélyei és korlátai Romániában
Dr. Csapó I. József (elnök, Székely Nemzeti Tanács), Toró T. Tibor (parlamenti képviselő, RMDSZ, alelnök, EMNT), Daniel Barbu (Bukaresti Egyetem, Politikatudományi tanszék), Tulit Attila (alelnök, SZNT), Marian Mandache (Romani C.R.I.S.S., Bukarest), Máté András (parlamenti képviselő, RMDSZ), Sógor Csaba (szenátor, RMDSZ), Garda Dezső (képviselő, RMDSZ). Moderátor: Bakk Miklós (adjunktus, BBTE)
9. Románia kisebbségjogi helyzete az integráció tükrében
Daniel Barbu (docens, Buk. Egyetem), Alexandra Ionescu (dékán, Buk. Egyetem), Toró T. Tibor (parlamenti képviselő, RMDSZ, alelnök, EMNT), Fórika Éva (Integratio alapítvány, Temesvár), Costel Bercus (Romani C.R.I.S.S., Bukarest), Dan Niþã (Ofensiva Tinerilor – Uniunea Tinerilor Polonezi). Moderátor: Szokoly Elek (Pro Europa Liga, Marosvásárhely)
10. Reformcsomag és előrehozott választások októberben?
Bogdan Olteanu (parlamenti kapcsolatokért felelős miniszter, Románia). Moderátor: Tamás Sándor (képviselő, RMDSZ)
11. Titkosszolgálatok és ügynöklisták Szlovákiában, Magyarországon, Romániában
Pintér Mária (volt átvilágító bíró), Bukovszky László (Szlovákia), Marius Oprea (történész, Brassó), Cristian Pârvulescu (elnök, Pro Democraþia). Moderátor: Lázok Klára (doktorandus, ELTE Atelier)
12. Magyarország jövője jövőre
Orbán Viktor (a polgári kormány miniszterelnöke),
Matolcsy György (elnök, Polgári Magyarországért Alapítvány, a polgári kormány gazdasági minisztere). Moderátor: Németh Zsolt (elnök, Magyar Országgyűlés Külügyi Bizottsága)
__________________________________
ÍNYENCEKNEK
1. Baloldali kisebbségi értelmiség az ötvenes-hatvanas években
Vékás János (Szerbia), Novák Zoltán (Románia)
2. Verespatak – Az új Eldorádó
3. Hálózatfejlesztési stratégiák Erdélyben és a Kárpát-medencében
Kolumbán Gábor (egyetemi adjunktus, Sapientia EMTE, Csíkszereda), Balogh Márton (igazgató, CIVITAS Alapítvány, Kolozsvár), Orbán Miklós (képzési vezető, LAM Alapítvány, Illyefalva), Ríz Ádám (Hídvégi Mikó Alapítvány), Bara Gyula (miniszteri tanácsos), Antal Árpád (parlamenti képviselő, RMDSZ). Moderátor: Molnár György (RTA, Békéscsaba)
4. Demográfia és migráció
Vukovich Gabriella (demográfus, igazgató, Demostat), Kiss Tamás Székely András (közgazdász, demográfus, Semmelweis Egyetem, Magatartástudományi Kutatóintézet munkatársa), Gyurgyík László (szociológus, Alapítvány). Moderátor: Lakner Zoltán (szociológus, PPTE)
5. Filmvetítés, utána beszélgetés a Tarantino-effektusról
Zudor Imolával (műsorszerkesztő, Duna Televízió)
6. Életút-beszélgetés Czey-Bert Robert Gyulával, új-guineai szabadságharcossal, gasztronómiai szakértővel
Moderátor: Fekete Oszkár
7. Tündérground (nu-jazz, RO), Amorf Ördögök (alternatív, HU), Shukar Collective (electronic, RO)
8. Európa fejlesztése – Költségvetés 2007–2013
Nagy Zsolt (távközlési és informatikai miniszter, Románia), Gyurovszky László (régiófejlesztési miniszter, Szlovákia), Varga Mihály (alelnök, Fidesz, a polgári kormány pénzügyminiszetere), prof. Dr. Cséfalvay Zoltán (Andrássy Gyula Budapesti Német Nyelvű Egyetem), Pálfi István (EP képviselő, Fidesz), Szabó Sámuel (Sapard központi igazgató, Románia). Moderátor: Mátis Jenő (Kolozs megyei tanácsos, RMDSZ)
9. Jurta felállítása
…és íjász bemutató (inkább fiúknak, de lányoknak is) – szabadtéren, kézműves foglalkozás: nemezelés (inkább lányoknak, de fiúknak is) – jurtában
10. Multik regionális terjeszkedése és a helyi piacok
Hernádi Zsolt (elnök, MOL), Nagy István (bankár), Pászkány Árpád (elnök, Sigma Center), Spéder Zoltán (alelnök, OTP), Lábody László (UKKA), Gansperger Gyula (vezérigazgató-helyettes, Wallis). Moderátor: Várady Zoltán (MOL)
11. Faludy Györggyel beszélget Márkus Barbarossa János
12. Boban Markovic Orkestar (fúvószenekar, SER)
Ha tetszett a cikk, lájkold a Transindexet!